Публикувана на: 02.08.2024
Краен срок: 02.09.2024
Прогнозна стойност: 30320.00 BGN
Възложител: АГЕНЦИЯ "ПЪТНА ИНФРАСТРУКТУРА"
Уникален номер на поръчката: 00044-2024-0039
Предмет на настоящата обществена поръчка е „Избор на изпълнител за изготвяне на комплексен доклад за оценка на съответствието с основните изисквания към строежите и технически контрол по част „Конструктивна“ и упражняване на строителен надзор по време на строителството на обект: „Изпълнение на трайни, възстановителни и укрепителни дейности на републикански път III-8104 „(Берковица – Монтана) – Замфирово – Пърличево – (Стояново – Сумер)“ при км 7+450, дясно“.
Целта на обществената поръчка е Агенция „Пътна инфраструктура“ да определи изпълнител и да сключи договор с него, за изготвяне на комплексен доклад за оценка на съответствието с основните изисквания към строежите и технически контрол по част „Конструктивна“ и упражняване строителен надзор по време на строителство на горепосочения обект, с цел укрепване и възстановяване на компрометирания участък, с оглед извършване на качествено строителство на обекта, в съответствие с нормативните изисквания и при спазване на договорените срокове.
Кратко описание:Пътният участък се намира извън населено място, изцяло в хълмист терен. Проектната скорост е 60 км/ч с максимален надлъжен наклон от 9%, b=320м. Ситуационно, участъкът е разположен в крива.
Участъкът е в смесен профил: вляво – в изкоп, откос от земни почви и скални късове, а вдясно – насип, който в засегнатия участък е свлечен около 1,50 до 3,00 м. Дължината на засегнатия участък е 70 метра, а самото пропадане е с дължина около 40 метра, като в близост до участъка се наблюдава активиране на дестабилизационни процеси.
Пътят в участъка е с две ленти за движение, със следния габарит:
Конструкция на съществуващата настилка:
Вследствие на преовлажняване на насипния откос и петата на насипа се е образувало повърхностно свличане на насипния откос.
Вдясно на пътя има монтирана ОСП, която е пропаднала в зоната на компрометирания участък. Не е установена концентрация на пътно транспортни произшествия в този обхват.
Проектна документация:
За обектa има изготвенo Задание за проектиране. Целта на заданието е разработването на Технически проект, на база на който ще бъдат извършени укрепителни и превантивни мерки и дейности по републиканската пътна мрежа, с оглед осигуряване на условия за безопасност на движението и комфорт на пътуващите.
Задание за проектиране ще бъде представено на определения изпълнител за изпълнение на обществената поръчка.
Предметът на обществената поръчка включва описание на дейностите по поръчката, както следва:
А) Етап I - Изготвяне на комплексен доклад за оценка на съответствието с основните изисквания към строежите и технически контрол по част „Конструктивна“ на проектната разработка:
А.1) Изготвяне и представяне на Възложителя на писмени становища на всеки етап от проектирането в случай, че се изисква такъв.
А.2) Изготвяне и предоставяне на Възложителя с приемо–предавателен протокол на готов Комплексен доклад за оценка на съответствието на инвестиционния проект със съществените изисквания към строежа, включително технически контрол по част „Конструктивна”, на база на предоставената от Възложителя проектна документация, необходима за изготвянето му. След приемането на доклада и одобрението му от Възложителя без грешки и/или непълноти, и/или несъответствия, Консултантът съставя Сертификат за плащане на дейностите по Етап I за неговото разплащане.
Б) Етап II - Упражняване на строителен надзор по време на строителството, в съответствие с изискванията на Закона за устройство на територията (ЗУТ) и подзаконовите нормативни актове.
Б.1) Координация на строителния процес до въвеждането на строежа в експлоатация;
Б.2) Дейност на координатор по безопасност и здраве за етапа на изпълнение на строежа, съгласно Наредба № 2 от 22.03.2004 г. за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд при извършване на строителни и монтажни работи;
Б.3) Контрол на строителните продукти, влагани в строежа преди и по време на извършване на строително-монтажни работи;
Б.4) Контрол на извършените строително-монтажни работи (СМР);
Б.5) Консултантът трябва да използва акредитирана строителна лаборатория, различна от тази, която ще използва Изпълнителя на СМР, с която да извършва задължителни собствени проби, изпитвания и контролни проверки по време на изпълнението и приемането на СМР, съгласно ТС 2014 на Агенция „Пътна инфраструктура“. Да присъства и да следи на място за вземането на проби и изпитването им в лабораторни условия, когато пробовземането се извършва от Изпълнителя по договора за проектиране и строителство. Да провежда вземания на проби и изпитвания на материали и качество на изпълнение, където това е приложимо, както и да извършва изпитвания, когато е необходимо да бъдат потвърдени достигнатите стандарти;
Б.6) Ежедневен контрол на строителния процес за съответствието на строежа с действащите норми и правила за изпълнение на СМР и за спазване на изискванията по чл. 169 от ЗУТ и одобрения инвестиционен проект;
Б.7) Наблюдава изпълнението на линейния график за изпълнение на СМР, на качеството им, на мерките за безопасност и здраве по време на работа, на обезпечаването и доставката на стоки, на мобилизацията на персонал, механизация и други ресурси, и контрол на мерките по опазването и възстановяването на околната среда.
Б.8) Одобряване на представената от Изпълнителя по договора за проектиране и строителство „Временна организация за движение“, извършване на ежедневен контрол за правилното ѝ изпълнение и поддържане, с цел осигуряване на най–висока степен на безопасност на участниците в движението. Следене за спазването на Наредба № 3 от 16.08.2010 г. за временна организация и безопасност на движението при извършване на строителни и монтажни работи по пътищата и улиците. Издаване на становища по изготвената проектна документация по част „Временна организация и безопасност на движението“ относно спазването на изискванията на Наредба № 3 от 16.08.2010 г., в т.ч. осигуряването на здравословни и безопасни условия на труд при извършване на СМР, както и безопасни условия за преминаващите МПС в обхвата на работния участък.
Б.9) Приемане на хоризонталната пътна маркировка, съгласно проекта за „Постоянна организация и безопасност на движението“ /ПОБД/ чрез прилагане на методика за измерване и приемане, респективно с последващо удостоверяване пред Възложителя, че същата отговаря на съответните нормативни изисквания.
Б.10) Приемане на вертикалната сигнализация, съгласно проекта за „Постоянна организация и безопасност на движението“ /ПОБД/, чрез прилагане на методика за измерване и приемане, респективно с последващо удостоверяване пред Възложителя, че същата отговаря на съответните нормативни изисквания.
Б.11) Организиране заверката на заповедната книга от Дирекцията за национален строителен контрол, както и изготвяне и подписване на всички актове и протоколи, съгласно изискванията на Наредба № 3 от 31.07.2003г. за съставяне на актове и протоколи по време на строителството.
Б.12) Консултантът заверява екзекутивната документация, изготвена по време на и след приключване на строителния процес, вкл. проверява извършеното от Изпълнителя по договора за проектиране и строителство (инженеринг) екзекутивно замерване на теренната основа на строежа преди началото на строителството и представя, съвместно с Изпълнителя по договора за проектиране и строителство (инженеринг), за одобрение на Възложителя на протокол, удостоверяващ резултатите от направените измервания.
Б.13) Консултантът извършва оглед и инспекция на производствени бази и заводи, с цел удостоверяване на качеството и стандарта на компоненти, които не могат да бъдат проверени след влагането им в строителството.
Б.14) Проверяване и/или съставяне (в приложимите случаи) и подписване на актове и протоколи, съгласно Наредба № 3 от 31.07.2003 г. за съставяне на актове и протоколи по време на строителството и други законови разпоредби (в това число Протокол обр. 2а за стартиране на строителството; Констативен акт обр. 15, съгласно чл. 176, ал. 1 от ЗУТ, с който се удостоверява, че строежът е изпълнен съобразно одобрения инвестиционен проект, заверената екзекутивна документация, изискванията към строежите по чл. 169, ал. 1 и 3 от ЗУТ и условията на Договора; Протокол обр. 16 и Разрешението за ползване на строежа), в съответствие с договора за проектиране и строителство (инженеринг) и разпоредбите на българското законодателство в областта на строителството;
Б.15) Консултантът трябва да прави проверка, съгласуване, одобряване и издаване на писмено становище в срок от 10 (десет) календарни дни след представянето от страна на Изпълнителя по договора за проектиране и строителство (инженеринг) на:
а) съставената от Изпълнителя на Техническия проект Количествена сметка (КС) към Техническия проект, след утвърждаването му от страна на Възложителя;
б) изготвения от Изпълнителя по договора за проектиране и строителство линеен график за изпълнение на СМР, който последния изготвя в срок до 10 календарни дни след съставяне и подписване на Протокол обр. 2а за откриване на строителна площадка и определяне на строителна линия и ниво;
в) технология на изпълнение на СМР на строежа, както и да извършва контрол за спазването ѝ по време на изпълнението на съответните СМР на обекта;
г) представената от изпълнителя на СМР „Временна организация за движение“;
Б.16) Отчитане хода на изпълнение на строителството и на извършените СМР с месечни доклади. Към месечния доклад следва да се представя попълнена и подписана от всеки от служителите/експертите от екипа на Консултанта Декларация (Образец № 4.2), с която да се гарантира, че изпълнените СМР са с необходимото качество и са с реално изпълнени количества. Месечният доклад съдържа:
Б.17) Изготвя Извънредни доклади до Възложителя при поискване от негова страна и/или възникване на обстоятелства, застрашаващи или възпрепятстващи планираното изпълнение на строежа.
Б.18) Служителите/експертите от екипа на Консултанта е необходимо да бъдат на обекта по време на целия строителен период, като присъствието им по дни трябва да е изцяло съобразено с видовете работи, които ще се извършват на строежа съгласно графика за изпълнение на СМР по договора за проектиране и строителство (инженеринг).
Б.19) Консултантът е длъжен да представи времеви график за присъствието на членовете на неговия екип на обекта в срок от 10 /десет/ календарни дни след даване на становище по Количествена сметка и линейния график за изпълнение на СМР. Присъствието на обекта от страна на Консултанта е необходимо да бъде по време на целия строителен период.
Б.20) Окомплектоване на цялата необходима документация по време на строителния процес – актове, протоколи, изпитвания и измервания, сертификати за вложени материали, декларации за съответствие и други, и информиране на Възложителя за липсващи документи, както и съдействие за тяхното набавяне;
Б.21) Съставяне и подписване на Констативен акт (Образец 15), съгласно чл. 176, ал. 1 от ЗУТ, с който се удостоверява, че строежът е изпълнен съобразно одобрения инвестиционен проект, заверената екзекутивна документация, изискванията към строежите по чл. 169, ал. 1 и 3 от ЗУТ и условията на договора за проектиране и строителство (инженеринг);
Б.22) Осъществяване на геодезическо заснемане на строежа при спазване на изискванията на Наредба № 3 от 28.04.2005 г. за съдържанието, създаването и поддържането на кадастралната карта и кадастралните регистри, както и изработване на проект за изменение на Кадастралната карта, с който да бъде нанесен окончателно обекта в действащите КККР за съответните землища – относно чл. 54а от Закона за кадастъра и имотния регистър (ЗКИР);
Б.23) Съдействие за издаване на всички необходими писмени становища от специализираните контролни органи и договорите с експлоатационните дружества за присъединяване към мрежите на техническата инфраструктура;
Б.24) Консултантът е длъжен, в срок от 30 (тридесет) календарни дни след датата на съставяне и подписване на Констативен акт обр. 15, да изготви и представи на Възложителя Окончателен доклад по смисъла на чл. 168, ал. 6 от ЗУТ и в съответствие с чл. 4, ал. 2 и §3 от Допълнителните разпоредби на Наредба № 2 от 31.07.2003г. за въвеждане в експлоатация на строежите в Република България и минималните гаранционни срокове за изпълнени строителни и монтажни работи, съоръжения и строителни обекти, издадена от Министъра на регионалното развитие и благоустройството, както и Технически паспорт на строежа, съгласно действащата нормативна уредба и Наредба № 5 от 28.12.2006 г.
Б.25) Изготвяне на Технически паспорт на Строежа съгласно Наредба № 5 от 28.12.2006 г. за техническите паспорти на строежите;
Б.26) Консултантът е длъжен да упражнява строителен надзор и да извършва координация при изпълнение на строителството на обекта чрез технически правоспособни лица, съгласно изискванията на Наредба № РД-02-20-25 от 03.12.2012 г. за условията и реда за издаване на удостоверение за вписване в регистъра на консултантите за оценяване на съответствието на инвестиционните проекти и/или упражняване на строителен надзор;
Б.27) Консултантът трябва да действа с цялата необходима грижа за защита на интересите на Възложителя;
Б.28) Консултантът трябва да консултира Възложителя по отношение на всички необходими мерки за преодоляване на спорни ситуации и постигане на целите на договора за проектиране и строителство;
Б.29) Консултантът трябва да оказва правна помощ на Възложителя, като дава правни становища относно законосъобразност, както и относно възникнали при реализацията на обекта правни казуси;
Б.30) Консултантът трябва да преглежда, проверява и одобрява сертификатите на Изпълнителя по договора за проектиране и строителство, след което да се представят на Възложителя за окончателно одобрение и разплащане, като при установяване на грешки и/или непълноти, и/или несъответствия, същият следва да бъде коригиран. При установяване на грешки и/или непълноти, и/или несъответствия в сертификат от страна на Възложителя след като му е предаден за окончателно одобрение, респективно и за последващо разплащане, който е одобрен от Консултанта, се допуска налагане на санкция на Консултанта.
В) Етап III - Упражняване на строителен надзор по време на отстраняване на проявени дефекти през гаранционните срокове съгласно Наредба № 2 от 31.07.2003 г. за въвеждане в експлоатация на строежите в Република България и минимални гаранционни срокове за изпълнени строителни и монтажни работи, съоръжения и строителни обекти:
В.1) Извършване на редовни инспекции на въведения в експлоатация строеж през гаранционния период, минимум 2 (два) пъти в годината, и изготвяне на доклади за резултатите от тези инспекции;
В.2) Проверка и изпращане на уведомление до Изпълнителя по договора за проектиране и строителство за всички дефекти, за които е бил уведомен от Възложителя, както и определяне на действия, необходими за отстраняването им;
В.3) Издаване на инструкции към Изпълнителя по договора за проектиране и строителство за отстраняване на дефекти и одобрение на предложените мерки за отстраняването им, както и постигане на съгласие с Изпълнителя по договора за проектиране и строителство за отстраняването на повреди на работите;
В.4) Проверява и одобрява отстраняването на дефектите и повредите на работите от Изпълнителя по договора за проектиране и строителство.
Г) Всички останали задължения, необходими за изпълнението на предмета на обществената поръчка и гаранционното поддържане на строежа, посочени в документацията за обществената поръчка и приложенията й, както и тези, посочени в договора за проектиране и строителство (инженеринг), и законовите разпоредби.
Д) Възложителят чрез дирекция “Анализ на риска и оперативен контрол”, Института по пътища и мостове /ИПМ/ и/или други негови дирекции (звена) има право по всяко време да упражнява контрол върху изпълнението на задълженията на Консултанта по този договор.
Регистрирайте се и се убедете сами в предимствата за Вас. 14 дневен достъп до интересуващите Ви обществени поръчки, напълно безплатно!
Регистрирайте се