Публикувана на: 24.09.2024
Краен срок: 28.10.2024
Прогнозна стойност: 1600000.00 BGN
Възложител: ОБЩИНА БУРГАС
Уникален номер на поръчката: 00797-2024-0077
Целта на проекта е подобряване на енергийните характеристики в сграда, публична общинска собственост, предназначена за развитието на спорта сред подрастващото население на община Бургас чрез прилагане на най-ефективен пакет от енергоспестяващи мерки.
Настоящата обществена поръчка е изготвена с цел избор на изпълнител за изпълнение на мерки за енергийна ефективност в сграда – закрит плувен басейн в ПИ с идентификатор 07079.651.72, УПИ I, кв.135 по плана на РЦ „Меден рудник“, гр. Бургас, съгласно одобрени инвестиции в рамките на процедура BG-RRP-4.020 „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на публичен сграден фонд за административно обслужване, култура и спорт“.
Планираните в обхвата на настоящата обществена поръчка дейности включват изпълнение на мерки за енергийна ефективност и мерки за оползотворяване на енергия от възобновяеми източници в сграда на закрит плувен басейн „Меден рудник“, с идентификатор 07079.651.72.1 по КККР на гр. Бургас, УПИ I, кв. 135, по плана на Районен център "Меден рудник", гр. Бургас, които ще доведат до повишаване на енергийната ефективност и постигане на клас на енергопотребление „А“. Ще бъдат изградени фотоволтаична инсталации (ФВи) за производство на енергия за собствени нужди с инсталирана мощност 243 kWp, която ще се монтира на покрива на сградата.
В резултат от въвеждането на мерките за енергийна ефективност в сградата, ще се допринесе за:
√ Подобряване на енергийните характеристики на сграда закрит плувен басейн с идентификатор 07079.651.72.1 по КККР на гр. Бургас - публична общинска собственост, в гр. Бургас, РЦ „Меден рудник“ чрез прилагане на интегрирани високоефективни енергийни мерки.
√ Намаляване на крайното енергопотребление в сградата на закрит плувен басейн „Меден рудник“ чрез въвеждане на най-ефективен пакет от енергоспестяващи мерки и постигане на клас на енергопотребление "А" .
√ Постигане на 81.01 % спестяване на първична енергия за всеки обект при спазване на „принципът за ненанасяне на значителни вреди“.
От друга страна предложената сграда на закрития плувен басейна за обществено обслужване е с висока степен на видимост в публичния живот на гр. Бургас и изпълнението на предвидените мерки за енергийна ефективност ще стимулира разбирането за ползите от тяхното прилагане при всички крайни потребители на енергия и промени обществените нагласи в подкрепа на цялостния процес на обновяване и поддръжка на сградите.
Сградата на закрит плувен басейн е строеж III /трета/ категория по смисъла на чл.137, ал.1 т.3 буква „в“ от ЗУТ и чл.6, ал.3 т.4 от Наредба № 1 от 30 юли 2003г. за номенклатурата на видовете строежи.
Финансирането ще бъде осигурено в рамките на безвъзмездна финансова помощ (БФП) от МВУ и собствени средства на Община Бургас.
ОБХВАТ НА ПОРЪЧКАТА – видове дейности:
В обхвата на обществената поръчка са включени следните дейности:
— ПРОЕКТИРАНЕ - изготвяне на технически инвестиционни проекти за сграда с идентификатор 07079.651.72.1 по КККР на гр. Бургас, съгласно задание за проектиране.
— СТРОИТЕЛСТВО – изпълнение на предвидените в инвестиционния проект за съответната сграда строително- монтажни работи (СМР).
— АВТОРСКИ НАДЗОР – упражняване на авторски надзор по ЗУТ по време на строителството.
ПРОЕКТИРАНЕ:
Проектирането е еднофазно и включва изготвяне на технически инвестиционни проекти (ТИП) за въвеждане на мерки за енергийна ефективност в сградата.
ТИП се изработват в обхват и съдържание съгласно изискванията на Наредба № 4 от 2001 г. за обхвата и съдържанието на инвестиционните проекти; Наредба № РД-02-20-2 от 26.01.2021 г. за определяне на изискванията за достъпност и универсален дизайн на елементите на достъпната среда в урбанизираната територия и на сградите и съоръженията; Наредба № РД-02-20-3 от 9 ноември 2022 г. за техническите изисквания към енергийните характеристики на сгради, и друга свързана подзаконова нормативна уредба по приложимите части в зависимост от допустимите и одобрени за финансиране дейности.
С техническите инвестиционни проекти следва да се изяснят конкретните проектни решения в степен, осигуряваща възможност за цялостно изпълнение на всички планирани видове СМР на обектите, както и да се дадат проектни решения, които осигуряват съответствието с изискванията към строежите по чл. 169 от ЗУТ.
Всички предвидени строителни работи да се съобразят с ценностните характеристики на сградата. Всички мерки по енергийна ефективност да се заложат на база предписанията в енергийното обследване.
Техническият инвестиционен проект следва да се представи в 4 (четири) оригинални екземпляра на хартиен и 1 (един) електронен носител CD.
ТИП предстои да бъде съгласуван с всички експлоатационни дружества и други съгласувателни органи; оценен с положителна оценка за съответствието му със съществените изисквания към строежите по реда на чл.142, ал.6,т.2 от ЗУТ; одобрени от главния архитект на общината, и за реализацията му следва да бъде издадено разрешение за строеж.
В случай, че в рамките на законоустановената съгласувателна процедура възникнат искания за преработка и допълване на отделни проектни части от съответния компетентен орган, преработката и допълнението на ТИП е ангажимент на Изпълнителя, за което Възложителя не дължи допълнително заплащане.
ИЗПЪЛНЕНИЕ НА СМР
Изпълнението на строително-монтажните дейности започва след издаване на съответното разрешение за строеж и се извършва по одобрения технически инвестиционен проект за строеж, който е III /трета/ категория по смисъла на чл.137, ал.1 т.3 буква „в“ от ЗУТ и чл.6, ал.3 т.4 от Наредба № 1 от 30 юли 2003г. за номенклатурата на видовете строежи.
Разрешение за строеж се издава от съответната общинска администрация, въз основа на изготвен и съгласуван с контролните органи и експлоатационни дружества инвестиционен проект.
Участниците в строителството и взаимоотношенията между тях по проекта се определят от изискванията на раздел втори, част трета от ЗУТ и от указанията за изпълнение. Изпълнителят изпълнява СМР за обекта в съответствие с издадените строителни книжа, условията на договора и изискванията на чл. 163 и чл. 163а от ЗУТ.
Обстоятелствата, свързани със започване, изпълнение и въвеждане в експлоатация (приемане) на СМР за реализиране на предвидените с инвестиционния проект дейности, ще се удостоверяват със съставяне и подписване от участниците на съответните актове и протоколи съобразно Наредба № 3 от 2003 г. за съставяне на актове и протоколи по време на строителството.
АВТОРСКИ НАДЗОР
Във връзка с точното спазване на инвестиционния проект при изпълнението на СМР, Изпълнителят посредством отделни правоспособни лица, автори на приложимата проектна документация по части, следва да осъществява авторски надзор съобразно изискванията на чл. 162 от ЗУТ и договора за изпълнение. С осъществяването на надзор от проектантите - автори на отделни части на техническия проект, се гарантира точното изпълнение на проекта, спазването на архитектурните, технологичните и строителните правила и норми, както и подготовката на проектната документация за въвеждане на обекта в експлоатация.
Авторският надзор ще бъде упражняван във всички случаи, когато присъствието на проектант на обекта е наложително, относно:
Присъствие при съставяне на протоколи и подписване на задължителните протоколи и актове по време на строителството и в случаите на установяване на точно изпълнение на проекта, заверки при покана от страна на Възложителя и др.;
Наблюдение на изпълнението на строежа по време на целия период на изпълнение на строително-монтажните работи за спазване на предписанията на проектанта за точно изпълнение на изработения от него проект от страна на всички участници в строителството;
Изработване и съгласуване на промени в проектната документация при необходимост по искане на Възложителя и/или по предложение на строителния надзор и др.;
Заверка на екзекутивната документация за строежа: след изпълнение на обектите, се изготвя окончателна екзекутивна документация за изпълнените работи на основата на проектната документация, записите в Заповедната книга, изработените допълнително или актуализирани проектни документи и чертежи, вкл. и отбелязаните на тях промени при изпълнение на СМР.
Екзекутивната документация следва да се представи в 3 (три) оригинални екземпляра на хартиен и 1 (един) електронен носител CD.
Подробна информация се съдържа в Техническата спецификация, както и в Заданието за проектиране, ведно със съответните документи към тях, неразделна част от Документацията за обществена поръчка.
Регистрирайте се и се убедете сами в предимствата за Вас. 14 дневен достъп до интересуващите Ви обществени поръчки, напълно безплатно!
Регистрирайте се