Публикувана на: 22.08.2024
Краен срок: 26.09.2024
Прогнозна стойност: 150000.00 BGN
Възложител: АГЕНЦИЯ "ПЪТНА ИНФРАСТРУКТУРА"
Уникален номер на поръчката: 00044-2024-0043
Предмет на настоящата обществена поръчка е „Избор на изпълнител за изготвяне на комплексен доклад за оценка на съответствието с основните изисквания към строежите и технически контрол по част „Конструктивна“ и упражняване на строителен надзор по време на строителството на обект: „Изграждане на нов селскостопански надлез при км 490+860 на републикански път I-6 „София-Бургас“ в участъка Ветрен-Бургас“.
Целта на обществената поръчка е Агенция „Пътна инфраструктура“ да определи изпълнител и да сключи договор с него, за изготвяне на комплексен доклад за оценка на съответствието с основните изисквания към строежите и технически контрол по част „Конструктивна“ и упражняване строителен надзор по време на строителство на обекта, с цел подобряване на технико-експлоатационните характеристики на участъка, чрез изграждане на ново съоръжение, постигане на еднородност на пътната настилка, което ще осигури оптимална скорост на пътуването и безопасни условия за движение по пътния участък, намаляване на броя на ПТП и времето за пътуване, в съответствие с нормативните изисквания и при спазване на договорените срокове.
Предметът на обществената поръчка включва описание на дейностите по поръчката, както следва:
А) Етап I - Изготвяне на Комплексен доклад за оценка на съответствието с основните изисквания към строежите и технически контрол по част „Конструктивна“ на проектната разработка:
A.1) Изготвя и предоставя на Възложителя на 2 броя Комплексен доклад за оценка на съответствието на инвестиционния проект със съществените изисквания към строежите, включително технически контрол по част „Конструктивна”, на база на предоставената от Възложителя проектна документация, необходима за изготвянето му.
Б) Етап II - Упражняване на строителен надзор при изпълнение на строителството, в съответствие с изискванията на Закона за устройство на територията (ЗУТ) и подзаконовите нормативни актове:
Б1) Координация на строителния процес до въвеждането на строежа в експлоатация.
Б2) Дейност на координатор по безопасност и здраве за етапа на изпълнение на строежа, съгласно Наредба № 2 от 22.03.2004 г. за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд при извършване на строителни и монтажни работи.
Б3) Одобрение на представената от Изпълнителя по договора за проектиране и строителство „Временна организация и безопасност на движението“ (ВОБД), ежедневен контрол за правилното ѝ изпълнение и поддържане, с цел осигуряване на най – висока степен на безопасност на участниците в движението. Следене за спазването на Наредба № 3 от 16.08.2010 г. за временна организация и безопасност на движението при извършване на строителни и монтажни работи по пътищата и улиците. Издаване на становища по изготвената проектна документация по част „ВОБД“ относно спазването на изискванията на Наредба № 3 от 16.08.2010 г., в т.ч. осигуряването на здравословни и безопасни условия на труд при извършване на строително – монтажни работи (СМР), както и безопасни условия за преминаващите моторни превозни средства (МПС) в обхвата на работния участък.
Б4) Контрол на строителните продукти, влагани в строежа преди и по време на извършване на СМР.
Б5) Контрол на извършените СМР.
Б6) Консултантът трябва да използва Акредитирана строителна лаборатория, различна от тази, която ще използва Изпълнителя по договора за проектиране и строителство (инженеринг), с която да извършва задължителни собствени проби/ изпитвания и контролни проверки по време на изпълнението и приемането на СМР, съгласно Техническа спецификация 2014 г. на Агенция „Пътна инфраструктура“ (ТС 2014 на АПИ). Да присъства и да следи на място за вземането на проби и изпитването им в лабораторни условия, когато пробовземането се извършва от Изпълнителя по договора за проектиране и строителство (инженеринг). Да провежда вземания на проби и изпитвания на материали и качество на изпълнение, където това е приложимо, както и да извършва изпитвания, когато е необходимо да бъдат потвърдени достигнатите стандарти.
Б7) Консултантът извършва оглед и инспекция на производствени бази и заводи, с цел удостоверяване на качеството и стандарта на компоненти, които не могат да бъдат проверени, след влагането им в строителството. Също и при нареждане от Възложителя допълнително да извършва такива. Удостоверяването на проверките в производствените бази и заводи се документира с протокол, подписан от страна на Консултанта и Изпълнителя по договора за проектиране и строителство.
Б8) Ежедневен контрол на строителния процес за съответствието на строежа с действащите норми и правила за изпълнение на СМР и за спазване на изискванията по чл. 169 от ЗУТ и одобрения инвестиционен проект.
Б9) Приемане на хоризонталната пътна маркировка, съгласно проекта за „Постоянна организация и безопасност на движението“ (ПОБД) чрез прилагане на методика за измерване и приемане, респективно с последващо удостоверяване пред Възложителя, че същата отговаря на съответните нормативни изисквания.
Б10) Приемане на вертикалната сигнализация, съгласно проекта за ПОБД, чрез прилагане на методика за измерване и приемане, респективно с последващо удостоверяване пред Възложителя, че същата отговаря на съответните нормативни изисквания.
Б11) Проверяване и/или съставяне (в приложимите случаи) и подписване на актове и протоколи, съгласно Наредба № 3 от 31.07.2003 г. за съставяне на актове и протоколи по време на строителството и други законови разпоредби (в това число: Протокол обр. 2а за стартиране на строителството; Констативен акт обр. 15, съгласно чл. 176, ал. 1 от ЗУТ, с който се удостоверява, че строежът е изпълнен съобразно одобрения инвестиционен проект, заверената екзекутивна документация, изискванията към строежите по чл. 169, ал. 1 и 3 от ЗУТ и условията на договора проектиране и строителство (инженеринг); Протокол обр. 16 и Разрешение за ползване на строежа), в съответствие с договора за проектиране и строителство (инженеринг), и разпоредбите на българското законодателство в тази област.
Б12) Консултантът трябва да извърши проверка, съгласуване, одобряване и издаване на писмено становище в срок от 10 (десет) календарни дни, след представянето на изготвените от страна на Изпълнителя по договора за проектиране и строителство, документи:
Б12.1) съставена от него отделна Количествено-стойностна сметка към Техническия проект, след утвърждаването му;
Б12.2) изготвения от него график за изпълнение на СМР;
Б12.3) Анализни цени при възникване на СМР, които не са предвидени в Техническия проект;
Б12.4) Заменителни таблици в случай, че определени видове работи отпадат за сметка на други видове СМР;
Б12.5) представената от него „Временна организация за движение“;
Б13) Отчитане хода на изпълнение на договора за проектиране и строителство и на извършените СМР с месечни доклади, като следи същите да бъдат завършени в рамките на посочения срок и на заложената в договора за проектиране и строителство стойност за реализация;
Б14) Към месечен доклад за отчитане хода на изпълнение на договора за проектиране и строителство и на извършените СМР, следва да се представя попълнена и подписана от всеки от служителите/експертите от екипа на Консултанта Декларация (Образец № 4.1), с която да се гарантира, че изпълнените СМР са с необходимото качество и са с реално изпълнени количества.
Б15) Служителите/експертите от екипа на Консултанта е необходимо да бъдат на строежа по време на целия строителен период, като присъствието им по дни трябва да е изцяло съобразено с видовете работи, които ще се извършват на строежа, съгласно Линейния график за изпълнение на СМР по договора за проектиране и строителство. Ръководителят на екипа, инженерът по част „Конструктивна“ и Координатора по безопасност и здраве (КБЗ) трябва да бъдат непрекъснато на обекта по време на целия строителен период.
Б15.1) Консултантът е длъжен да представи Времеви график за присъствието на служителите/експертите от неговия екип, в срок от 10 (десет) календарни дни, след даване на становище по буква „Б12.2)“, съобразно с одобрения Линеен график за изпълнение на СМР, представен от Изпълнителя по договора за проектиране и строителство.
Б16) Присъствието на служителите/експертите от екипа на Консултанта трябва да се удостоверява ежедневно от представители на съответното ОПУ, на чиято територия е разположено съоръжението, чрез „Протокол за присъствието на строежа на служителите/експертите от екипа на Консултанта, упражняващ строителен надзор по време на строителството“, като се посочат и видовете СМР, които се извършват в момента на проверката. Протоколът следва да се подписва и от присъстващите към момента на проверката служители/експерти от екипа на Консултанта, по образец на Възложителя (Образец № 4.2).
Б17) Окомплектоване на цялата необходима документация по време на строителния процес – актове, протоколи, изпитвания и измервания, сертификати за вложени материали, декларации за съответствие и други, и информиране на Възложителя за липсващи документи, както и съдействие за тяхното набавяне.
Б18) Съставяне и подписване на Констативен акт (обр. 15), съгласно чл. 176, ал. 1 от ЗУТ, с който се удостоверява, че строежът е изпълнен съобразно одобрения инвестиционен проект, заверената екзекутивна документация, изискванията към строежите по чл. 169, ал. 1 и 3 от ЗУТ и условията на договора за проектиране и строителство.
Б19) Осъществяване на геодезическо заснемане на строежа при спазване на изискванията на Наредба № 3 от 28.04.2005 г. за съдържанието, създаването и поддържането на КККР, както и изработване на проект за изменение на кадастралната карта, с който да бъде нанесен окончателно строежа в действащите КККР за съответните землища – относно чл. 54а от Закона за кадастъра и имотния регистър (ЗКИР).
Б20) Съдействие за издаване на всички необходими писмени становища от специализираните контролни органи, договорите с експлоатационните дружества за присъединяване към мрежите на техническата инфраструктура и други.
Б21) Съставяне на Окончателен доклад по ЗУТ за въвеждане на строежа в експлоатация.
Б22) Изготвяне на Технически паспорт на строежа, съгласно Наредба № 5 от 28.12.2006 г. за техническите паспорти на строежите.
Б23) Консултантът е длъжен да упражнява строителен надзор и да извършва координация по време на изпълнение на строителството на строежа чрез технически правоспособни лица, съгласно изискванията на Наредба № РД-02-20-25 от 03.12.2012 г. за условията и реда за издаване на удостоверение за вписване в регистъра на консултантите за оценяване на съответствието на инвестиционните проекти и/или упражняване на строителен надзор.
Б24) Консултантът трябва да действа с цялата необходима грижа за защита на интересите на Възложителя.
Б25) Консултантът трябва да консултира Възложителя по отношение на всички необходими мерки за преодоляване на спорни ситуации и постигане на целите на договора за проектиране и строителство.
Б26) Консултантът трябва да преглежда, проверява и одобрява сертификатите на Изпълнителя по договора за проектиране и строителство, след което да ги представя на Възложителя за окончателно одобрение и разплащане, като при установяване на грешки и/или непълноти, и/или несъответствия, същите следва да бъдат коригирани. При установяване на грешки и/или непълноти, и/или несъответствия в съответен сертификат, от страна на Възложителя, след като му е предаден за окончателно одобрение, респективно и за последващо разплащане, който е одобрен от Консултанта, се допуска налагане на санкция на Консултанта.
Б27) Консултантът трябва да оказва правна помощ на Възложителя, като дава правни становища относно законосъобразност, както и относно възникнали при реализацията на строежа правни казуси.
Б.28) Консултантът трябва да следи внимателно напредъка на работите и своевременно да информира Възложителя за възможни проблеми, които могат да окажат влияние върху постигането на целите на Възложителя, във връзка с изпълнението на строежа, съгласно Графика за изпълнение на СМР, представен от Изпълнителя по договора за проектиране и строителство.
Б.29) Надзор и контрол на изпълнението на работите по отношение на съответствието им с изискванията на Възложителя.
Б.30) Консултантът трябва да осигурява присъствие от негова страна по време на извършване на всякакъв вид СМР на обекта.
В) Етап III - Упражняване на строителен надзор по време на отстраняване на проявени дефекти през гаранционните срокове:
В1) Извършване на редовни инспекции на въведения в експлоатация строеж през гаранционния период, минимум 2 (два) пъти в годината, и изготвяне на доклади за резултатите от тези инспекции.
В2) Проверка и изпращане на уведомление до Изпълнителя по договора за проектиране и строителство за всички дефекти, за които е бил уведомен от Възложителя, както и определяне на действия, необходими за отстраняването им.
В3) Издаване на инструкции към Изпълнителя по договора за проектиране и строителство (инженеринг)за отстраняване на дефекти и одобрение на предложените мерки за отстраняването им, както и постигане на съгласие с Изпълнителя по договора за проектиране и строителство (инженеринг) за отстраняването на повреди на работите.
В4) Проверява и одобрява отстраняването на дефектите и повредите на работите от Изпълнителя по договора за проектитане и строителство.
Г) Всички останали задължения, необходими за изпълнението на предмета на обществената поръчка, посочени в настоящата документация и приложенията ѝ, както и тези, посочени в договора за проектиране и строителство, и законовите разпоредби.
*ВАЖНО! Подробно описание на дейностите, предмет на обществената поръчка, е представено в Техническа спецификация за изпълнение на консултантската услуга (Приложение Б), неразделна част от документацията за обществената поръчка!
Регистрирайте се и се убедете сами в предимствата за Вас. 14 дневен достъп до интересуващите Ви обществени поръчки, напълно безплатно!
Регистрирайте се