Публикувана на: 29.01.2025
Краен срок: 10.02.2025
Прогнозна стойност: 140819.75 BGN
Възложител: ОБЩИНА ТУНДЖА
Уникален номер на поръчката: 00689-2025-0002
Предмет на настоящата поръчка е изграждане на площадки за съоръжения за производство и съхранение на електрическа енергия от възобновяеми източници за собствено потребление в системата за външно изкуствено осветление в селата Безмер, Роза, Кабиле и Хаджидимитрово, Община „Тунджа“.
Основната цел на поръчката е изграждане на площадки за съоръжения за производство и съхранение на електрическа енергия от възобновяеми източници за собствено потребление в система за външно изкуствено осветление. По конкретно Фотоволтаична инсталация за производство на ел. енергия с мощност до 100 kWp в селата Роза, Безмер, Кабиле и Хаджидимитрово в имоти, общинска собственост съгласно одобрените инвестиционни проекти.
Монтажа на фотоволтаичните панели (PV) е стационарен тип. Всички модули ще са монтирани метална конструкция със закрепващи метални елементи съгласно проект част СК. Фотоволтаичната централа ще бъде изградена със 32 бр. фотоволтаични панели (PV) 540-555 Wp, монокристални, силициеви и обща мощност 17,8 kWp.
Предвижда се изграждане на ограда с телена мрежа около инсталацията в имота с врата със заключваш механизъм. За акумулаторната батерия, инвертор и ГРТ ще бъде изградено защитно съоръжение с бетонова стъпка, бетонова стена и метална конструкция съгласно част СК и електрозаварени оградни пана, с врата със заключващ механизъм.
Основните компоненти в постоянно токовата част на ФЕЦ са фотоволтаичните панели, които преобразуват слънчевата енергия в електрическа. Произведената ел. енергия се преобразува посредством мрежови инвертори.
PV модулите са с размери височина 225,6 см. дължина 113,3см. и ширина 3,5 см. Разпределени са върху метална/алуминиева конструкция, с южна ориентация, с подходяща устойчивост на променливите климатични елементи.
Модулите са разположени както е показано на чертежа и в констурктивна част на проекта за всяко населено място.
Фотоволтаичният генератор е с един генераторен блок с по 32 PV модула и обща мощност 17,8 kWp.
Предвижда се акумулаторен блок „батерия ESS” с която енергия през тъмната част на денонощието да се употребява за уличното осветление към съответния клон, който ще бъде захранен от фотоволтаичния генератор. За батерията ще бъде изграден малък навес, с цел предпазване от преки атмосферни влияния.
С цел осигуряване на защита от къси съединения в кабелната мрежа, между PV модулите и инверторите са предвидени постояннотокови DC табла и оборудвани с двуполюсни стопяеми предпазители. Постояннотоковите предпазители служат и когато се налага да се изключи напрежението на някой от стринговете за повреда или подмяна на дефектирал PV панел. Защитата от пренапрежение ще се осъществява от аресторни защити.
При намаляване на напрежението на подаваната от инвертора ел. енергия под 5% от номиналното, захранването на сградата става от електроразпределителната мрежа. За предотвратяване връщане на напрежение в мрежата на електроразпределителното дружество са предвидени „смарт метри“ към всеки инвертор от генераторна група. В инвертора е интегриран блок за автоматично следене на параметрите на мрежата, който осигурява автоматично прекъсване при отпадане на напрежението.
След инвертора в ГРТ ФЕЦ се монтира товаров прекъсвач за ръчно изключване при на PV модулите при аварийно - ремонтни работи.
Постояннотоковите трасета се изпълнят с PV кабел 4,0mm2 положени на кабелни скари. Променливо токовите трасета между табло ФЕЦ и инверторите се изпълнят с кабел 3x6 mm2, а от табло ФЕЦ до ниска страна на ТУО на ТП2 с 3x6mm2 от инвертор, положени в изкоп.
Общият брой на фотоволтаичните панели е 32 броя, разположени в две групи по 16 броя.
Конструкцията за монтаж на фотоволтаичната електроцентрала е стоманена.
Ще бъдат изградени две еднакви стоманени конструкции разположени на разстояние една от друга. Върху всяка конструкция ще бъдат разположени по 16 броя фотоволтаични панели.
В близост до първата група от фотоволтаични панели ще бъде изградена конструкция за ГРТ. Тя е смесена - стоманобетонни фундамент и стена, и ограждаща и връхна конструкция от стомана.
Ст.б. фундамент е армиран с горна и долна армировка №10/20(18.5). Той е фундиран върху чакълена възглавница добре уплътнена с дебелина на пласта 40см.
Стоманобетонната стена е армирана с хоризонтална и вертикална армировка N8/15 и вертикални пояси в двата края с размери 30/15см, армирани с надлъжна армировка 6N12 и напречна армировка (стремена) N8x90/15, като в зоната на снаждане стремената са през 10см.
Върху фундамента ще бъдат монтирани четири стоманени колони чрез базови плочи с размери 200x200x6 мм и сегментни анкери М10х160мм - по два броя на плоча. Връхната стоманена конструкция се състои от стоманена греда, ребра и столици. Стоманените ребра се закрепват към стоманобетонната стена с планки с размери 200х200х6мм и сегментни анкери М10х120мм.
Ще бъде изградена ажурна ограда от оградни стоманени стълбове (колони) и оградна мрежа.
Под всеки ограден стоманен стълб ще се изпълни бетонов фундамент с диаметър 30см, в който той ще се вбетонира. Минималната дълбочина на фундиране да бъде 70см, като оградния стълб трябва да навлиза във фундамента min 60cm.
Връзката между стоманените елементи да бъде със заварка по всички линии на допиране. Катетът на заваръчния шев е обозначен в графичната част.
Конструкцията за закрепване на електроцентрала с фотоволтаични панели към носещата стоманена конструкция на навесите е алуминиева, сглобяема, изработена от високоякостен екструдиран алуминий 6005 Т5 по EN по детайли на производителя. Теглото на алуминиевата конструкция заедно с фотоволтаичните панели е максимум 15kg/m2= 0.15 kN/m2.
Конструкцията за закрепване на фотоволтаичните панели към стоманената конструкция на навесите се състои от столица представляваща алуминиев профил, скоба за връзка на столицата със стоманената столица и крепежни елементи(скоби) за връзка на фотоволтаичните панели с алуминиевия профил.
За всеки обект има изготвен инвестиционен проект в следните части: Архитектурна, Геодезия, Електрическа, Конструктивна и Пожарна безопасност.
Строително-монтажните работи, включени в предмета на поръчката са подробно описани/указани в инвестиционния проект за всяко населено място, неразделна част от документацията за участие.
Срок за изпълнение на строително-монтажните работи - съгласно посочения от участника, определен за изпълнител в Предложение за изпълнение на поръчката – Образец №2 от документацията, но не повече от 30 дни общо за всички населени места, като срокът за изпълнение започва да тече от подписване на първия Протокол за откриване на строителна площадка и определяне на строителна линия и ниво за строежи от техническата инфраструктура - Приложение №2 към чл.7, ал.3, т.2 от Наредба №3 от 31 юли 2003 г. за съставяне на актове и протоколи по време на строителството и е до завършване на строителните работи на всеки обект в населените места и съставяне на последния Констативен акт за установяване годността за приемане на строежа (част, етап от него) - Приложение №15 към чл. 7, ал. 3, т. 15 от Наредба №3 от 31 юли 2003 година за съставяне на актове и протоколи по време на строителството без забележки.
Място на изпълнение на поръчката: строително-монтажните работи ще се изпълняват в 4 населени места на територията на Община „Тунджа“, както следва: с. Безмер, с. Роза, с. Кабиле и с. Хаджидимитрово, Община „Тунджа“.
Регистрирайте се и се убедете сами в предимствата за Вас. 14 дневен достъп до интересуващите Ви обществени поръчки, напълно безплатно!
Регистрирайте се